Rozwiązania dla biznesuO nas
deligoo
Blog strona główna

Czas to pieniądz, czyli jak oprogramowanie logistyczne może wpłynąć na Twój biznes?

W branży logistycznej czas jest kluczowym zasobem – źle spożytkowany, jest nie do odzyskania. To on w dużej mierze określa, jak wysoki przychód uda się nam wypracować, to głównie przez jego pryzmat oceniają nas nasi Klienci.

O tym, jak duże znaczenie ma czas, przekonały się szczególnie takie segmenty rynku, jak e-commerce, usługi kurierskie, dostawy same-day, gastronomia i praktycznie wszystkie pozostałe, które oferują swoim kontrahentom możliwość zakupu towarów i usług na odległość.

Na bazie własnych potrzeb i doświadczeń opracowaliśmy kompleksowy system, który wspiera i obsługuje realizację dostaw zamówień w modelu „na żądanie”, czyli wszędzie tam, gdzie czas realizacji liczy się bardziej w godzinach niż dniach. Jednym z jego kluczowych elementów jest oprogramowanie, które skutecznie zarządza i wspiera cały proces.

Optymalizacja jest kluczowa

Większość współczesnych marek, które odniosły sukces i mówimy tutaj o dowolnej branży, nie wymyśliło przysłowiowego prochu. Za ich powodzeniem stoi najczęściej optymalizacja procesów lub produktów, które są dostępne na rynku już od dawna. Najczęściej z wykorzystaniem nowych technologii, których brak stanowił naturalne ograniczenie dla danego biznesu.

Jednym z największych wyzwań optymalizacyjnych, przed jakim staje branża logistyczna to tak zwany Vehicle Routing Problem, czyli takie zaplanowanie trasy pojazdu, aby odwiedził wszystkie zaplanowane punkty w jak najkrótszym czasie. Chmura obliczeniowa, którą wykorzystuje oprogramowanie Deligoo daje możliwość przeprowadzania setek równoległych obliczeń w czasie rzeczywistym, które w efekcie dają wynik w postaci gotowego planu trasy kuriera w aplikacji Deligoo.

Uzyskanie lepszych wyników zależy również od automatyzacji zleceń, ich planowania i możliwości alokacji. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy to przesyłki nie można odebrać wcześniej niż przed godziną 12:00, doręczenie jej do odbiorcy musi nastąpić po 15:00, a nasz kierowca kończy pracę godzinę wcześniej.

Dzięki automatyzacji nasz system jest w stanie zarządzać procesami alokacyjnymi, tak aby proces dostawy odbywał się płynnie z wykorzystaniem wszystkich pojazdów.

Wymagania rosną

Jest wiele uwarunkowań, które należy wziąć pod uwagę w procesie optymalizacyjnym. Dla przykładu konieczne staje się zaplanowanie okien czasowych potrzebnych na realizację zadania (dojechanie do punktu odbioru/dostawy, parkowanie, czas na zapakowanie/wypakowanie dostawy, rozliczenie zamówienia i obsługę płatności)

Trzeba również wziąć pod uwagę specyfikę danej branży. Routing (czyli planowanie trasy) w zależności od potrzeb może odbywać się raz dziennie lub wielokrotnie w czasie dnia pracy.

Nie można zapomnieć o tak kluczowym czynniku, jak ruch uliczny. Nasz system uwzględnia aktualną przepustowość dróg, natężenie w zależności od dnia tygodnia i pory dnia, remonty i zdarzenia wyjątkowe. Analizujemy wszystkie te parametry, dzięki czemu szacowane czasy dojazdu do punktów są bardzo dokładne, mogą być również korygowane ze względu na spóźnienia czy sytuacje losowe.

Wreszcie pod uwagę trzeba wziąć fakt, że dostawy są realizowane za pomocą różnych środków transportów. System musi wziąć pod uwagę różne parametry czasowe i zaplanować trasę i czas również dla zamówień realizowanych przez dostawców pieszych, rowerowych czy motocykli.

Jak to wszystko wspiera Twój biznes?

Dzięki sprawnemu działaniu naszego oprogramowania jesteśmy w stanie zrealizować każdą dostawę w założonych ramach czasowych, które z reguły nie przekraczają 60 minut. Taki czas jest również najczęściej wskazywany jako akceptowalny przez Klientów składających zamówienia online.

Twoje produkty docierają do szerszego grona odbiorców, w krótkim czasie po złożeniu zamówienia, a Ty w trakcie całego procesu masz wgląd w dane logistyczne (gdzie znajduje się przesyłka, o której godzinie zostanie dostarczona) i finansowe (jaka jest kwota płatności, czy została uregulowana). Możesz również skupić się na realizowaniu kolejnych zamówień, a nasz system poinformuje Cię o wszystkich wydarzeniach za pomocą stosownych powiadomień.

Deligoo jest również w pełni skalowalne. Nie ma znaczenia, jak duża jest Twoja firma, jesteśmy w stanie dopasować nasze rozwiązania do skali jej działalności. Dodatkowo system Deligoo ma możliwość integracji zarówno za pomocą standardowych, jak i przygotowanych indywidualnie dla Ciebie interfejsów API, co oznacza, że możesz go wykorzystywać bez konieczności rezygnowania z wykorzystywanych do tej pory w Twojej działalności rozwiązań informatycznych.

Masz jakieś pytania?

kontakt@deligoo.pl